Mūsų ligoninė yra Lietuvos sveikatą stiprinančių ligoninių asociacijos narė. Siekiant propaguoti sveiką gyvenseną bei sveiką ir saugią aplinką tiek darbuotojams, tiek pacientams, prieš keletą metų Plungės ligoninėje pradėta įgyvendinti tęstinė programa „Ligoninė be tabako“. Jos tikslas priklausomybės nuo rūkymo mažinimas, sveikos gyvensenos propagavimas.
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo 19 straipsniu ir 2011 m. rugpjūčio 9 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro raštu Nr. 10(11.4-192)-6022 „Dėl tabako kontrolės įstatymo įgyvendinimo“ bei remiantis 2010 – 09 – 09 patvirtintu Vidaus tvarkos taisyklių VII dalies 46 punktu, 2011 m. rugsėjo 6 dieną VšĮ Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktorius išleido įsakymą Nr. VI-64 „DĖL DRAUDIMO RŪKYTI (VARTOTITABAKO GAMINIUS) LIGONINĖS PATALPOJE IR JOS TERITORIJOJE“. Šio įsakymo 1 punkte teigiama, kad „draudžiama rūkyti (vartoti tabako gaminius) ligoninės patalpose ir jos teritorijoje“. Minėtas direktoriaus įsakymas remiasi Lietuvos Respublikos teisės aktais ir jo vykdymas yra privalomas.
Trumpas priminimas apie tai, kas yra rūkymas ir kokius rizikos veiksnius jis sukelia:
Rūkymas – labiausiai paplitusi priklausomybės liga. Rūkymas – tai psichikos ir elgesio sutrikimas vartojant tabaką (pagal Tarptautinę ligų klasifikaciją). Priklausomybė nikotinui sukelia daugiau sveikatos problemų ir ankstyvų mirčių negu visos kitos narkotinės medžiagos kartu paėmus.
Nikotinas veikia kaip stimuliatorius ir lengvas narkotikas, todėl gana greit atsiranda priklausomybė.
Rūkymas sukelia žmogui nervingumą, irzlumą, miego sutrikimus, įvairias baimes, depresijos simptomus, galvos skausmus ir kitus abstinencijos simptomus. Atsiranda ir psichologinė priklausomybė. Rūkymas išlieka viena svarbiausių ligų ir mirties priežasčių. Žmogus gali sveikai maitintis vaisiais bei daržovėmis ir kasdien sportuoti, bet nebus sveikas, jei nesiliaus rūkyti.
Paties žmogaus motyvacija mesti rūkyti turi būti stipri.
Kiekvienas žmogus yra pajėgus ir turi pakankamai vidinės energijos atsikratyti blogų įpročių, nors kartais tam prireikia ir pagalbos iš šalies.
Kodėl reiktų mesti rūkyti?
Daugelis žino, kad rūkymas sukelia plaučių vėžį, tačiau jis gali būti ir kitų ligų priežastimi.
Cigaretėse yra daugiau nei 4000 cheminių medžiagų, iš kurių ne mažiau 400 yra nuodingos.
Kai užsitraukiate dūmą, temperatūra cigaretėje sukyla iki 700°C. Karštis ardo tabaką, išskirdamas toksinus, kurie daro žalą žmogaus organizmui.
Labiausiai kenkia:
Rūkymo žala žmogaus organizmui priklauso nuo:
Dažniausiai rūkymo sukeliamos ligos yra širdies ir kraujagyslių ligos. Arterijų susiaurėjimas yra daug metų vykstantis procesas kai cholesterolis ir kiti riebalai nugula ant arterijų sienelių, susiaurindami jas ir užkimšdami. Tuomet pradeda formuotis kraujo krešuliai. Krešulių susidarymo tikimybė padidėja iki keturių kartų.
Dėl kraujagyslių susiaurėjimo, rūkymas sukelia impotenciją.
Ryšys tarp rūkymo ir plaučių vėžio yra akivaizdus: devyniasdešimt procentų atvejais plaučio vėžio priežastis yra rūkymas. (Tik 0,5 procento niekada nerūkiusių žmonių gali išsivystyti plaučių vėžys).
Rūkantieji dažniau suserga ir gerklės, burnos vėžiu. Jeigu rūkote, rizika susirgti burnos vėžiu yra keturis kartus didesnė. Kiti vėžio tipai, labiau paplitę tarp rūkančiųjų yra: šlapimo pūslės vėžys, stemplės vėžys, inkstų vėžys, kasos vėžys, gimdos kaklelio vėžys.
Rūkymas yra pagrindinė Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) priežastis. Tai bendras pavadinimas grupei požymių, blokuojančių oro patekimą į plaučius ir sunkinančių kvėpavimą.
Pavyzdžiui oro trūkumas dėl alveolių pažeidimų arba chroniškas bronchitas – ilgai trunkantis kosėjimas su skrepliais. Net 94 procentams asmenų, kurie surūkydavo po 20 cigarečių per dieną, būdavo nustatyti alveolių pažeidimai, tuo tarpų 90 procentų nerūkančiųjų tokių pažeidimų išvis arba beveik nėra.