Alkoholizmas – liguistas potraukis gerti alkoholinius gėrimus, trikdantis normalų žmogaus asmeninį, šeimyninį, socialinį ir darbinį gyvenimą. Svarbiausi alkoholizmo išsivystymą įtakojantys faktoriai – žmogaus socialinė aplinka, psichikos sveikata, psichologinė būsena, genetinis polinkis. Ši priklausomybė vis labiau plinta pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje. Ji aktuali visiems, neaplenkia ir garsių, visuomenės gerbiamų ar aukštas pareigas užimančių žmonių. Pasaulyje galioja panaši statistika – iš visų alkoholį vartojančių žmonių, apie 10 proc. tampa alkoholikais. Lietuvoje yra apie 300 tūkst. žmonių, priklausomų nuo alkoholio. Mokslas jau seniai įrodė, kad tai – labai rimta liga.
Liepos 29 d. ligoninės posėdžių salėje vyko susitikimas su Lietuvos Anoniminių Alkoholikų Draugijos (toliau – AA) nariais. Susitikime jų iš viso buvo 9 žmonės ir būrys ligoninės darbuotojų. Pirmasis susitikimą pradėjo AA narys Mindaugas. Jis trumpai papasakojo susirinkusiems apie AA draugijos istoriją, jos susikūrimo ištakas JAV bei pirmas grupes Lietuvoje. Pristatė 2014 m. išleistą knygą „Anoniminiai alkoholikai“. Tai pasakojimas, kaip tūkstančiai vyrų ir moterų pasveiko nuo alkoholizmo. Knyga versta iš anglų kalbos ir sukurta Anoniminių Alkoholikų Pasaulinei Tarnybai (AAWS) leidus. Mindaugas pasidalijo savo asmenine patirtimi, tūnojimu alkoholizmo liūne, žlungančia sportininko karjera. Nuolatinis ir nevaldomas noras išgerti buvo aptemdęs viską, tačiau pajuto ir… didelį vidinį balsą, raginantį išsikapstyti iš to. Išeitis ir galimybė lipti iš alkoholizmo liūno vėl gyvenimo laiptais aukštyn, atsirado jam įsiliejus į AA draugijos veiklą. Kitas AA draugijos narys Žilvinas irgi dalijosi be galo skaudžia ta gyvenimo dalimi, kai viskas buvo skandinama alkoholyje. Viskas griuvo… bet atsidūręs ties gyvenimo bedugne turėjo apsispręsti: arba pražūtis, arba bandymas ieškoti išeities. Ir ji buvo rasta, susitikus AA draugijos narius ir įsiliejus į jų veiklą. Kita dalyvė Aliona, jauna, švytinčių akių moteris, net sunku patikėti, kokius gyvenimo pragarus teko jai praeiti. Ši istorija buvo labiausiai sukrečianti. Jos gyvenimo skaudūs kirčiai prasidėjo nuo pat kūdikystės. Žiaurūs gyvenimo išbandymai, skaudžios netektys ir praradimai palaužė jauną mergaitę ir įtraukė į juodžiausią alkoholio, smurto, vėliau ir narkotikų liūną… Vaikų namai, valkatavimas, nesibaigiantys lėbavimai, siautėjimas su nusikaltėliais ir nuolatinis buvimas apsvaigus tuo metu jaunai mergaičiukei patiko ir toks gyvenimo būdas atrodė labai, anot jos, „kietas“. Sunkus kelias savęs ieškojimo link atvedė šią moterį į AA būrį, 12 žingsnių programa, kurią turi praeiti kiekvienas, kuris turi norą ir viltį pasikeisti, atvėrė akis Alionai ir ji pamatė tikrąsias gyvenimo spalvas… Alma, Antanas, Rita ir kiti AA grupės nariai taip pat pasidalino savo skaudžia patirtimi, kai alkoholis buvo užgožęs visą gyvenimo džiaugsmą ir jo spalvas… ir apie vidinį balsą, kuris nedrąsiai skverbėsi iš sielos gelmių, ragindamas ieškoti išeities ir pakilti iš gilaus nuosmukio. Visos šiame susitikime dalyvavusių anoniminių alkoholikų istorijos baigėsi laimingai, atradus kelią į šią draugiją. Dalyvavimas AA veikloje šiems žmonėms atvėrė naujas, šviesias gyvenimo perspektyvas ir šiandien jie yra laimingi, veiklūs, kūrybingi, turintys šeimas, darbą, gyvenimo tikslą. Šie žmonės – puikus pavyzdys visiems, kurie kenčia ir lėtai žudo save alkoholizmo liūne. Ir, kai atrodo, kad nebėra išeities, – anoniminiai alkoholikai byloja priešingai, – išeitis visada yra, visada yra galimybė kilti iš dugno naujais laiptais aukštyn į gyvenimo pilnatvę.
Trumpai apie Anoniminių Alkoholikų draugiją:
Kibirkštis, kuri padėjo pagrindus pirmajai AA grupei, įsižiebė 1935 m. Ohajo valstijoje JAV, bendraujant biržos makleriui ir miesto ligoninės gydytojui. Jie abu buvo alkoholikai ir jie, padėdami vienas kitam, įdėdami daug pastangų, išgijo iš šios ligos. Jie savo patirtį išgijimo link pritaikė ir kitiems alkoholikams, – taip atsirado pirmoji AA grupė pasaulyje. Ši veikla davė puikių rezultatų ir ėmė sparčiai plisti JAV, vėliau šios grupės kūrėsi ir kitose pasaulio šalyse.
Pirmoji AA narių grupė Lietuvoje susikūrė 1988 m. vasarą. Nuo to laiko šios grupės susikūrė beveik visuose Lietuvos miestuose; tūkstančiai žmonių susipažino su AA programos principais ir žengia sveikimo keliu. Draugiją sudaro grupės, kurios periodiškai organizuoja susitikimus su visuomene, ar tarp savo narių. AA nariai dalijasi savo patirtimi, stiprybe ir viltimi, kad liktų blaivūs ir padėtų kitiems alkoholikams. Plungėje veikia dvi grupės: „Galimybė“ (Vytauto g.23) ir „Vilties šviesa“ (Telšių g. 39a). Tel.: 8 61560473, 8 60618204, regiono tel.: 864845182.
Informaciją parengė
Enrika Diulaj
VšĮ Plungės ligoninės administracijos
vyr. bendrųjų reikalų specialistė