Praėjusį šeštadienį Plungės ligoninėje išbandyta ką tik įsigyta pažangi lazerinė įranga, skirta kojų venoms operuoti. Naująja įranga dirbantis gydytojas angiochirurgas Darius Brazys tądien operacijas atliko aštuoniems pacientams. Visi jie iškart po operacijos stojosi ant kojų ir išvyko namo, o kitą dieną jau galėjo grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo.
Tie, kas susidūrė, žino, jog kojų venų varikozė arba venų išsiplėtimas – tai ne tik estetinė problema, bet ir grėsminga liga, kuria sergant kojose gali susidaryti pavojingi kraujo krešuliai. Atitrūkę nuo venų sienelių jie gali nukeliauti iki plaučių ir užkimšti jų arterijas. Sergančiuosius venų varikoze kamuoja kojų patinimas, atsirandančios negyjančių opos, tad aišku, jog čia reikalinga medikų pagalba.
Kaip pasakojo gydytojas angiochirurgas Darius Brazys, venų varikozė Plungės ligoninėje gydyta ir iki šiol, tačiau tai daryta atliekant klasikinę operaciją. Ši, žinoma, sudėtingesnė nei lazerinė – reikia specialaus pasiruošimo, spinalinės nejautros, pjūvio per visą venos ilgį. Vėliau žaizdos siuvamos, jų gijimo procesas gana ilgas ir su galimomis pooperacinėmis komplikacijomis.
Su lazerine įranga, kuria atliekama operacija (ji dar vadinama lazerine flebektomija), viskas kur kas greičiau, paprasčiau, neskausmingai. Operacija atliekama naudojant vietinę nejautrą, nedarant pjūvio (tik maži įpjovimai, jei tenka šalinti varikozės mazgus) ir užtrunkant tik apie valandą. Žaizdų siūti nereikia, jos užklijuojamos ir apvyniojamos specialiu tvarsčiu, o mažyčiai randeliai per 3–6 mėnesius išnyksta.
Iškart po procedūros žmogus stojasi ant kojų, šiek tiek pavaikšto ir jau gali vykti namo.
Taikant naujausią kojų venų varikozės gydymo metodą – lazerinę flebektomiją – ultragarso aparatu į pažeistą venos kamieną įvedamas šviesolaidis, venos sienelė iš vidaus veikiama lazerio spindulio energija, dėl kurios sienelės susitraukia, o vėliau surandėja. Šiuo metodu galima operuoti įvairaus skersmens venas. Poopearcinių komplikacijų tikimybė itin menka.
Ką daryti įtariant, jog sergate kojų venų varikoze? Pasak gydytojo Dariaus Brazio, pirmiausiai, žinoma, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šis, jei matys, kad jums tikrai reikalinga specialisto pagalba, išrašys siuntimą pas chirurgą ar angiochirurgą. Tada reikėtų kreiptis į Plungės ligoninės registratūrą ir registruotis konsultacijai.
„Pagrindinė šios ligos diagnozavimo priemonė – echoskopas. Nustatęs venų varikozę ir tai, kad reikalinga operaciją, pacientus vėl rašau į eilę. Tada jau – operacijai. Operacija reikalinga didžiajai daliai sergančiųjų venų varikoze. Ir kone visi pacientai dabar jau renkasi ne klasikinę, o lazerinę procedūrą. Ji, beje, – pacientui nemokama, kompensuojama PSDF lėšomis“, – pasakojo gydytojas.
Pasak Dariaus Brazio, pas jį konsultuotis ir operuotis atvykstančių pacientų geografiją gana plati – atvyksta iš daugelio aplinkinių rajonų. Žinoma, džiugu, kad Plungės ligoninė gali jiems padėti. Juolab dabar, kai įsigijus modernų lazerinį aparatą tos galimybės pagelbėti dar didesnės.
Ar visus pacientus galima operuoti? Pasak gydytojo angiochirurgo, daugumą – taip, tačiau yra ir tokių, kuriems dėl gretutinių ligų operacijos negalimos.
Dauguma Dariaus Brazio pacientų – vyresnio amžiaus moterys. Savo pacientus gydytojas giria: paprasti, nuoširdūs, pasitikintys gydytoju ir jo kompetencija. „Turiu pripažinti, kad dirbti su nedidelių miestų, iš kaimo atvykstančiais žmonėmis – kur kas paprasčiau nei su didmiesčių. Gal dėl to Plungėje darbas man ypač mielas“, – pripažino gydytojas.
Primename, jog pacientai, turintys galiojantį šeimos gydytojo siuntimą, registruojami Plungės ligoninės Konsultacinės poliklinikos registratūroje telefonu (8 448) 73269. Raginame rūpintis savo sveikata ir kreiptis.
Nuotraukoje – pirmąsias lazerines kojų venų operacijas Plungėje atlikęs gydytojas angiochirurgas Darius Brazys.