Prasidėjus naujiems metams, Plungės ligoninėje pradėta teikti nauja paslauga – atidarytas specializuotas kabinetas širdies nepakankamumu sergantiems ir dėl šios ligos gydymo įstaigoje gulėjusiems pacientams.
Širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Atsižvelgdama į tai, Sveikatos apsaugos ministerija prieš kelerius metus ėmėsi įgyvendinti projektą, orientuotą į širdies nepakankamumu sergančius žmones.
Šiemet į projektą įsitraukė ir Plungės ligoninė, atidariusi specializuotą naujos kartos impedanso kardiografijos aparatu aprūpintą kabinetą, kuriame širdies nepakankamumu sergančiais pacientais rūpinasi papildomus 72 valandų kursus baigusi gydytoja kardiologė Egidija Šeporaitienė ir 288 valandų mokymus Lietuvos sveikatos mokslų universitete įveikusi slaugytoja Svaja Vaitkevičienė.
Kaip sakė slaugytoja Svaja, širdies nepakankamumas – tai būklė, kai nusilpusi širdis nepajėgia tinkamai išstumti kraujo, kad reikalingas jo kiekis pasiektų kiekvieną organą. Dėl to sutrinka organizmo aprūpinimas deguonimi ir maisto medžiagomis, tad žmogus (ypač – fizinio krūvio metu) blogai jaučiasi, tuoj pavargsta, jam greičiau plaka širdis, einant ar net ramybės būsenoje ima trūkti oro. Sergantiesiems šia liga, žinoma, būtina medikų pagalba, o kartu ir gyvenimo būdo pokyčiai. Į tai ir orientuotas naujoji Plungės ligoninės paslauga.
Kiekvienas pacientas, kuriam dėl širdies nepakankamumo buvo taikytas stacionarinis gydymas, turi žinoti: 12 mėnesių po gydymo jam priklauso specializuota gydytojo kardiologo ir slaugytojo priežiūra. Per šį laikotarpį pacientui suteikiamos keturios gydytojo kardiologo ir širdies nepakankamumo kabineto slaugytojos konsultacijos su mokymais (kiekviena – dviejų valandų trukmės). Pirmasis apsilankymas – per 30 dienų po aktyvaus gydymo stacionare.
Siekiant maksimaliai gerų gydymo rezultatų, pacientas kviečiamas į konsultacijas. Jų metu atliekami kraujo tyrimai ir tyrimas impedanso kardiografijos aparatu, kuris užrašo širdies darbą ir matuoja skysčių balansą organizme. Ši procedūra – neinvazinė, neskausminga, bet labai informatyvi. Kiekvieno vizito metu gydytoja įvertina paciento kraujo tyrimų pokyčius, fizinio krūvio toleravimą, širdies nepakankamumo simptomus. Be to, kiekvienas pacientas nemokamai skiepijamas nuo pneumokokinės infekcijos (plaučių uždegimo), esant poreikiui, atliekama kardioskopija, pacientas gali būti siunčiamas III lygio kardiologo, reabilitologo, pulmonologo konsultacijoms. „Tuos pacientus, kurie jaučiasi gerai, konsultuotis kviečiame kartą per ketvirtį, bet jei kažkas blogai, priežiūrą intensyviname“, – pasakojo slaugytoja.
Viena pagrindinių šių konsultacijų sudedamųjų dalių – pacientų mokymai. „Sergant širdies nepakankamumu, būtina keisti gyvenimo įpročius: mažiau vartoti druskos, subalansuoti skysčių kiekį ir mitybą, didinti fizinį aktyvumą. Visam tam, aišku, reikalingos žinios, kurias kiekvienam suteiksime asmeniškai. Žinoma, dauguma pacientų – vyresnio amžiaus, nebenorintys pokyčių, bet tikiuosi, jog mudvi su gydytoja pajėgsime juos įtikinti, kad vardan savo sveikatos verta pasistengti“, – kalbėjo Svaja Vaitkevičienė.
Pacientai mokomi: kaip sekti kūno svorį; kiek per parą galima suvartoti skysčių ir druskos; kaip teisingai matuoti arterinį kraujo spaudimą ir širdies susitraukimo dažnį bei fiksuoti duomenis; pažinti vaistus ir mokėti juos vartoti; kaip siekti fizinio aktyvumo, be kurio kokybiškas gyvenimas neįmanomas.
Pacientai, išmokę teisingai vertinti gautų rodiklių duomenis, supranta, ar jų sveikatos būklė gerėja, ar reikia koreguoti paskirtų vaistų dozę. Valdydami simptomus, pacientai nebejaučia baimės, išmoksta gyventi visavertį gyvenimą.
Tad jeigu buvote gydyti stacionare dėl širdies nepakankamumo paūmėjimo, būtinai informuokite apie tai savo šeimos gydytoją ir pasiteiraukite, ar jums priklauso ši paslauga. Registruotis jai reikia Plungės ligoninės registratūroje (tel. (8 448) 73269), atvykstant pirmą kartą reikalingas šeimos gydytojo arba gydytojo kardiologo siuntimas.
„Tikimės sulaukti kuo daugiau aktyvių motyvuotų pacientų, kurie viskuo domėsis ir sieks pokyčių, galinčių pagerinti jų gydymo ir apskritai gyvenimo kokybę. Visi esate labai laukiami“, – reziumavo slaugytoja Svaja.