Lėtinio skausmo kabinetas

Anestezijos ir reanimacijos skyriaus

Lėtinio skausmo kabinetas
tel. +370 448 73269

 

Lėtinis skausmas – dažnas šiuolaikinio žmogaus palydovas
Lėtinis skausmas, kuris trunka ne trumpiau kaip 3 mėnesiai, pripažintas savarankiška liga. Vis mažiau fiziškai judant, vyraujant sėdimam darbui, galima konstatuoti, kad lėtinis apatinis nugaros dalies skausmas yra šiuolaikinio žmogaus palydovas. Čia svarbu paminėti, kad lėtinis skausmas nėra tiesiogiai susijęs su žmogaus amžiumi, lytimi, gretutinėmis ligomis ar kitais aspektais ir XXI a. linkęs jaunėti (vis jaunesni žmonės kreipiasi į lėtinio skausmo specialistus dėl apatinės nugaros dalies ir raumenų spazmų sukelto skausmo). Užtrukęs lėtinis skausmas gali labai bloginti gyvenimo kokybę ir būti sunkiai pakeliamas. Dalis pacientų kenčia, nesuprasdami, kad vėliau liga gali progresuoti.
Vadinasi, kiekvienas gydytojas pirmiausia turi bendrauti su pacientu tam, kad pažintų jo patiriamą skausmą. Antra, reikia ištirti paciento jutimus kaip fiziologinę funkciją, įvertinti emocijas, kurios kyla dėl skausmo ir veikia paciento elgesį. Svarbu pabrėžti, kad skausmo gydymas nėra išskirtinai jutimo korekcija, emocijos taip pat turi būti koreguojamos.

Dėl lėtinio skausmo kenčia gyvenimo kokybė, gali sutrikti miegas, judėjimas, nusilpti imunitetas, blogiau gyti žaizdos.

Skausmo išraiškų yra įvairių, tai skeleto raumenų, nervų sistemos pažeidimo sąlygoti, traumos ar pooperaciniai, ar onkologinės ligos sąlygoti skausmai. Dažniausiai į gydymo specialistus žmonės kreipiasi dėl apatinės nugaros dalies ir sąnarių skausmų. Dažnas pacientas vartoja kelis ar keliolika tos pačios grupės medikamentų, nežinodamas, kad jie veikia tuos pačius receptorius ir nesukelia stipresnio analgetinio (nuskausminančio efekto), o gali labai stipriai pakenkti.
Dažniausiai tokia pacientų „praktika“ pastebima vartojant nesteroidinius priešuždegiminius medikamentus kaip, pvz.: ibuprofenas ir kartu diklofenakas. Pažymėtina, jog neracionalus medikamentų nuo skausmo vartojimas dažnai sutinkamas kasdienėje klinikinėje praktikoje.

Kada reikalinga lėtinio skausmo specialisto pagalba?
Jei vartojant didelį kiekį nuskausminančių medikamentų skausmo intensyvumas nesumažėja, tikslinga kreiptis į lėtinio skausmo specialistą konsultacijai dėl racionalaus medikamentinio gydymo paskyrimo pakopinės analgezijos principu ir / ar invazinio lėtinio skausmo gydymo.
Svarbu suprasti, kad lėtinis skausmas – savarankiška liga, kuri turi nustatytus simptomus ir konkretų gydymą, nes dažnai vien tik skausmą malšinančių medikamentų nepakanka.
Dažniausiai į skausmo gydymo specialistus žmonės kreipiasi dėl apatinės nugaros dalies ir sąnarių skausmų, nervų sistemos neuropatinių, pooperacinių ir onkologinių skausmų. Tačiau reikia pripažinti, kad visgi vyrauja skeleto – raumenų sistemos skausmai.
Lėtinio skausmo gydymas – kompleksinis procesas. Jo malšinime dalyvauja keleto sričių specialistai (neurologai, fizinės medicinos, reabilitacijos gydytojai, radiologai, neurochirurgai, ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai, onkologai).

Intervenciniai lėtinio skausmo malšinimo metodai yra laikomi vieni iš inovatyviausių
Paminėtina, kad siekiama paveikti tam tikras žmogaus kūno vietas, kurios susijusios su skausmo priežastimi ir / ar jo jutimu. Prie naujesnių priskiriami pulsinė radiodažnuminė terapija ir kriodestrukcija. Poveikiui sukelti atliekamos blokados, lokaliai suleidžiant vaistus, veikiant didele ar žema temperatūra, taip pat veikiant elektromagnetinėmis bangomis.
Žmonėms, kuriuos kamuoja lėtinis skausmas, patariame kaip įmanoma ankščiau patekti pas skausmo gydymo specialistą, nes tik tada bus galima tikėtis gero atsako į gydymą ir skausmo kontrolės (tikslas bent trečdaliu sumažinti pradinio skausmo intensyvumą tam, kad pagerėtų gyvenimo kokybė).

Plungės ligoninėje – lėtinio skausmo paslaugos
Skausmo gydymo specialistų nėra daug, paslaugos teikiamos didžiosiose Lietuvos ligoninėse. Įvertinę paslaugų poreikį ir aktualumą, jau nuo 2022 m. Plungės ligoninėje teikiamos lėtinio skausmo gydymo paslaugos – gydytojai anesteziologai reanimatologai A. Bubliauskas ir V. Mačiulis.

Skausmo klinikoje gydytojas specialistas pacientus konsultuos nuo 10 val. iki 18 val. Pacientas turi pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, galiojantį šeimos gydytojo siuntimą bei, jei yra galimybė, ankstesnių tyrimų duomenis. Išankstinė pacientų registracija Konsultacinės poliklinikos registratūroje telefonu +370 448 73269.

 

Gydytojai anestezijos reanimatologai
Andrius Bubliauskas
Vytautas Mačiulis

Anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytoja
Irma Balsienė

 

Skip to content