Ambulatorinės reabilitacijos poskyrio kolektyvas
„Jei ne reabilitacija, daugybė žmonių po įvairių traumų ar ligų būtų pasmerkti gulėti. Mūsų tikslas – suaktyvinti, išjudinti, grąžinti į normalų gyvenimą. Džiaugiamės, kad galime savo pacientams pagelbėti, kad turime reikiamos įrangos, priemonių ir šaunią savo darbą mylinčių žmonių komandą“, – sakė Plungės ligoninės direktoriaus pavaduotoja, Palaikomojo gydymo ir reabilitacijos skyriaus vedėja Danguolė Luotienė, pristatydama Ambulatorinės reabilitacijos poskyrio teikiamas paslaugas.
Komandoje – 34 specialistai
Pasak skyriaus vedėjos Danguolės Luotienės, reabilitacijos paslaugas teikiantys specialistai – puikūs profesionalai. Komandoje – 34 darbuotojai: gydytojai reabilitologai, ergoterapeutas, kineziterapeutas, masažuotojai, fizioterapijos slaugytojos ir kiti specialistai. Paslaugos teikiamos ir Plungės ligoninėje, ir Rietave esančiame filiale. Per dieną vien Plungėje priimama apie 40 pacientų, daugumai kurių atliekama po keletą skirtingų procedūrų, per mėnesį sulaukiama 600–700 žmonių.
„Teikiame ir pradinės, ir ambulatorinės reabilitacijos paslaugas. Kadangi dirbame kokybiškai, o eilės nedidelės, pacientų sulaukiame ne tik iš Plungės, bet ir iš Telšių, Mažeikių, Kretingos, Klaipėdos, Salantų, Kartenos ir kitų vietovių. Sureguliuoti pacientų srautus labai padeda bendrovės „Varutis“ įdiegta speciali sistema, leidžianti dirbti kur kas efektyviau. Mes tik įvedame paciento duomenis ir jam paskirtas procedūras, o programėlė, talkinama dirbtinio intelekto, pati sudėlioja visą grafiką. Tai padeda mums optimizuoti darbą, išvengti eilių, o pacientai džiaugiasi, kad procedūrų laukti tenka tik savaitę, o ne 2–3 mėnesius kaip būna kituose miestuose. Todėl pas mus iš visur ir važiuoja“, – pasakojo gydytoja.
Platus procedūrų spektras
Procedūrų spektras tikrai platus: paprastos mankštos, fototerapija, magneto terapija, ultra aukšto dažnio terapija, diadinamoterapija, amplipulsterapija, lazerio terapija, impulsinė srovė, transkutaninė elektrinė nervo stimuliacija, įvairūs masažai, povandeninis masažas, vakuuminis masažas, limfodrenažas, parafino aplikacija, purvo aplikacija, haloterapija druskų kambaryje ir kt. Daugelio pacientų pamėgta procedūra – mankštos vandenyje. Jos rekomenduojamos po kaulų lūžių, raumenų ir sausgyslių plyšimų, endoprotezavimo, esant sąnarių skausmams, sergant radikulitu, osteochondroze, esant nugaros skausmams, išvaržoms, neurologinėms ir širdies ligoms ir kt. Šiltame vandenyje mažėja skausmas, didėja sąnarių paslankumas.
Pacientas į gydytoją reabilitologą kreipiasi turėdamas šeimos gydytojo siuntimą. Pagal jaučiamus simptomus jam paskiriama pradinė 5–10 dienų reabilitacija (po 4 procedūras kasdien). Jei pradinė nepadeda, tuomet skiriama ambulatorinė reabilitacija. Jei pacientas neoperuotas, jam gali būti skiriama 10 dienų ambulatorinės reabilitacijos, jei po operacijos – 14 dienų, vaikui – 16 dienų. Jei ir to nepakanka, gydytojų konsultacinei komisijai nutartus, reabilitacija gali būti dar pratęsta. Dalis procedūrų – nemokamai, tačiau pacientas visada gali susimokėti ir rinktis jų daugiau ar įvairesnių. Ir tai, pasak gydytojos, gana populiaru. Ir plungiškiai, ir kitų miestų gyventojai, ir parvykusieji iš užsienio noriai perka procedūras tiek jausdami simptomus, tiek ir profilaktiškai.
Teikiamos ir stacionarinės reabilitacijos paslaugos
„Ranka rankon dirbame su traumatologais, neurologais, terapeutas ir kitais gydytojais. Stengiamės, kad pacientams, kuriems nustatyta menisko patologija, kaulo lūžis, bronchitas, plaučių uždegimas, vaikams – skoliozė, laikysenos sutrikimas, plokščiapėdystė ir kitos ligos ar traumos, reabilitaciją gautų ne po 2–3 mėnesių, o tada, kai reikia. Kad žmogus ir sveiktų, ir į kasdienį gyvenimą sugrįžtų greičiau. Toks visų mūsų bendras siekis. Pacientai tai pastebi, tad ir atsiliepimai – patys geriausi“, – džiaugėsi Danguolė Luotienė.
Palaikomojo gydymo ir reabilitacijos skyriuje teikiamos ir stacionarinės reabilitacijos paslaugos – tam skyriuje skirtos 5 lovos. Stacionarinės paslaugos skiriamos pacientams po insulto, sąnario endoprotezavimo, šlaunikaulio lūžio, osteosintezės operacijų ir pan. Kad tokie pacientai išjudėtų, jiems skyriuje kartais tenka praleisti ne keletą savaičių, o mėnesių. Žinoma, yra ir nesunkiai sergančių pacientų, kurie į skyrių gulasi nenorėdami važinėti į procedūras. Tokiu atveju jie patys susimoka už palatą ir maistą. Jei reikia sudėtingesnių procedūrų, sutvarkomi dokumentai vykimui į sanatoriją.
Paslaugos teikiamos ir kituose skyriuose gulintiems pacientams – masažistų, kineziterapeutų ir kitų specialistų pagalbos neretai reikia besigydantiesiems Vidaus ligų ir neurologijos, Chirurgijos ir traumatologijos, Palaikomojo gydymo ir slaugos, Anestezijos ir reanimacijos skyriuose. Taip pat ir Rietave – ten pacientus konsultuoja gydytojas reabilitologas Darius Sausdravas. Niekur nevykstant suteikiamos pradinės reabilitacijos paslaugos, jei reikia ambulatorinių, jau tenka vykti į Plungę.
„Tenka konstatuoti, jog mūsų visuomenė – senstanti. Ir pas mus patenka pacientai, turintys 90 ir daugiau metų. Vis dėlto džiugu, kad ir tarp garbingo amžiaus žmonių nemažai esama pakankamai aktyvių, judrių, savarankiškų. Taigi šių dienų senukai nebe tokie, kokie buvo seniau. Jie rūpinasi savo sveikata, išvaizda, nori kuo ilgiau gyventi visavertį gyvenimą. Apskritai visuomenės požiūris į sveikatą keičiasi. Ir vyresnių, ir jaunų, ir vaikų. Jei anksčiau į mankštą žiūrėdavo labai skeptiškai, tai dabar ir mankštinasi, ir žygiuoja, ir sporto sales, baseiną lanko. Keičiamės į gerąją pusę ir tai puiku“, – įsitikinusi gydytoja.